Informace pro návštěvníky - O barvách

07.03.2009 19:07

O barvách

Barvy jsou nedílnou součástí našeho života. Ovlivňují naše pocity, nálady, celkovou duševní pohodu a spoluvytvářejí obraz osobnosti.

Barva je mocný nástroj. Lze ji využít k posílení atmosféry, stejně jako k praktickým úpravám vnitřních prostorů. Vhodným výběrem barev vytvoříme útulný koutek v teplých barvách sluncem hřející oranžové a žhavých červených tónech, vzdušný prostor ve světle modré či pastelově zelené, nebo uklidňující prostředí v neutrálních odstínech šedivé a krémové.

Každou barvu vnímáme jinak. Její působení ovlivňuje naši náladu a naše pocity, ale i naši fyzickou pohodu. Obsáhle vědecké výzkumy dokázaly, že lidský organizmus reaguje na určité barvy změnou dýchací frekvence a srdečního pulsu, krevního tlaku a jiných vnitřních funkcí. Barvy mohou ovlivnit dokonce náš subjektivní pocit teploty.

Z toho vyplývá eminentní důležitost volby správných barevných tónů pro prostory, v nichž trávíme hodně času.Každá  barva má svou studenou a teplou podobu. Záleží na tom , jak jsou namíchány. Přidáním červené odstíny zteplají, modrá je ochladí.

Modrá

Modrá barva uklidňuje a zmírňuje nervozitu, neklid a poruchy spánku. Modrá a modrozelená jako barvy vody a ledu jsou však také pociťovány jako studené. Skutečně může člověk v místnostech, v nichž  tyto barvy převládají, v zimě pocit, že nejsou dostatečně vytopené i když je tam objektivně dost teplo. Je ideální pro místnosti, kde bychom měli odpočívat – ložnici a koupelnu.

Žlutá

Dodává prostoru slunečný, radostný nádech. Žlutá má pozitivní a povzbuzující účinek.

Žlutá rovněž podporuje kreativitu a rozumovou činnost.

Světlé odstíny okru a žluté spolu se dřevem působí nejen teplým dojmem, v této kombinaci s doplňky vytváří velmi elegantní a reprezentativní prostředí.

Oranžová

Oranžový je oheň. Proto tato barva automaticky vyvolává pocit tepla, bezpečí a útulnosti.Děti reagují na oranžovou barvu velmi pozitivně. Zajímavá je kombinace se zelenou, kde se oranžová stará o energii a zelená  o duševní pohodu.

Zelená

Zářivě zelená je barvy přírody, tvořivosti a naděje. V zelených tónech zařízené místnosti vyvolávají pocit spokojenosti, uvolnění a vyrovnanosti. Zelená působí příznivě jak vedle teplých žlutavých, tak i vedle studených modrých a šedivých barev. Proto ji můžeme kombinovat jak s teplým dřevem, tak i chladným kovem.

Červená

Jako symbol života, krve a všeobecně vitality je červená barvou vysloveně silnou.

Restaurace, kuchyň či jídelna v červeném tónu podporuje chuť k jídlu.

Bílá

Bílá navozuje pocit čistoty, vzdušnosti, jednoduchosti. Bílá září, oslňuje, ale unavuje oči, proto je vhodné ji kombinovat s jinými barvami, které harmonicky upoutají naši pozornost.

Béžová

Vyvolává pocit volnosti, tolerance, přirozenosti. Sama o sobě je nudná, ale v kombinaci s výraznými barvami ( červená, černá, hnědá ), ale i s odvážnějšími odstíny, jako je růžová, fialová vytvářejí velmi elegantní prostředí.

Hnědá

Hnědá je přírodní barva, vyjadřuje sounáležitost, stálost a bezpečí. Patří na podlahu, stěny a nábytek. Místnost ale potřebuje oživit i jiným tónem, pomůže kombinace a oranžovou, červenou i fialovou.

Černá

Vzbuzuje dojem hloubky, působí až tíživě. Zužuje prostor a ztenčuje objemy. Toho všeho je ale možné různě využít, například v kombinaci s bílou patří k nejkontrastnějším kombinacím. Velice se hodí třeba na vysoké stropy v komerčních prostorech k optickému schování různých trubek kabelů, vzduchotechniky atd.

Náš pocit z nějakého prostoru se podvědomě orientuje podle přírody. Jsme zvyklí mít nad hlavou většinou světlé nebe a pod nohama tmavší barvu písku, kamení, půdy, mechu nebo trávy. V místnostech, které jsou zařízeny podle tohoto přírodou daného barevného členění, se cítíme instinktivně dobře. Celkové řešení interiéru by mělo vytvářet takový barevný obraz, který bude informovat k jakému účelu slouží, jaké aktivity zde probíhají a jaké nálady by měl v lidech podněcovat. Využijeme-li znalosti o prostorovém vlivu barev, můžeme daný prostor opticky např. zmenšit, zvětšit, zúžit či rozšířit. Optického efektu docílíme vhodnou kombinaci barev a odstínů použitých na stěnách, stropu a podlaze. Světlý, nejčastěji bílý strop místnost opticky zvětšuje. Aby místnost působila prostorněji, zvolíme bílý strop, na stěny světlý a na podlahu tmavší odstín téže barvy. Naopak, pokud na stěny zvolíme sytější odstín, prostor opticky zmenšíme. Tmavé odstíny na strop volíme pro snížení, ztmavení či zvýraznění prostoru, např. do kinosálů, divadel. Místnost prohloubíme použitím světlejšího odstínu na zadní straně v porovnaní s odstínem na bočných stěnách.Pokud bychom vybrali tmavší odstín na zadní stěnu, místnost opticky zkrátíme. Místnost se rozšíří, ale zároveň sníží, zvolíme-li bílé či světle tónované stěny spolu s výrazně barevným stropem.

Chceme-li místnost opticky zkrátit a současně rozšířit, na boční stěny aplikujeme světlý a na zadní stěnu a strop sytější odstín barvy. Oblast předsíně a schodiště by měla tvořit vhodný přechod zvenčí do interiéru a zároveň naladit na atmosféru celého příbytku. Hodí se sem obzvlášť červená a žlutá. Barevným akcentem se mohou zdůraznit výklenky, výstupky a prahy.

  V obývacím pokoji můžeme užít zelených akcentu – pokojových rostlin, polštářů nebo zeleného stínidla lampy. Celkové barevné ladění tu musí být přizpůsobeno hlavně uživatelům a jejich individuálnímu vkusu.

   Optimálního barevného ladění prostorů na spaní docílíme odstíny typickými pro podzim a jaro. Podzimními barvami jsou teple červená, žlutá, kaštanově hnědá, měděná a švestkově fialová. Na jaře je dominující barvou žlutá.Představuje nejsvětlejší ze tří základních barev (žluté, červené a modré) a vyzařuje optimizmus a veselí.

   V dětském pokoji by měli přirozeně převládat přívětivé, živé a nepříliš chladné tóny.

Současný trh nabízí takovou škálu barev a tolik materiálových možností, že by byla škoda je nevyužít.

Zpět